Ekonomi

Bakan Bolat: Güç birliğimizi güçlendirip artıracağız

Bakan Bolat’ın açıklamaları şöyle:

Deneyimlerimiz, küresel sorunlarla baş etmede normal olarak tanımlayabileceğimiz bir konjonktürün ortasında kaldığımızı gösteriyor. Türk Devletleri Teşkilatı, üyelerinin kaynakları, gücü ve vizyonu ile dünyadaki gıda ve enerji krizleriyle baş etmede ve lojistik kanallarda bulunmada büyük değer taşımaktadır.

Biz kardeş ülkeler, ortaklık temelindeki güç birliğimizi güçlendirip artıracağız. Devlet liderlerimizin teşkilatı kurarken ortaya koyduğu vizyon ve hedefler, ticaret ve ekonomi alanında alınacak kararlarla güçlenecektir.

Çalışmalarımızda temel önceliklerimiz iş çevrelerini birbirine yakınlaştırmak ve aralarında ağlar kurmaktır. Düzenlediğimiz iş forumu sayesinde hızlı bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyoruz.

Önemli kararlar arasında Türk Yatırım Fonu anlaşması, kargo taşıma anlaşması ve gümrük anlaşması en somut adımlar oldu.

Ticari faaliyetlerin kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Ülkelerimiz arasında mal ticaretinin yanı sıra hizmet ticareti açısından da tercihli ticaret bölgesinin oluşturulması ve karşılıklı yatırımların artırılması konusunda aktif olarak çaba göstermeye devam edeceğiz.

Bölge ülkeleri arasındaki ticaretin gelişmesini memnuniyetle karşılarken, bunu yeterli görmediğimizi de belirtmek isteriz. Örgüt üyeleri arasındaki ihracatın ülkelerin toplam ihracatı içindeki payının en az yüzde 10’a çıkarılması konusunda önemli bir hedef belirledik.

Müteahhitlerimiz 133 ülkede değeri 480 milyar doları aşan 12 bin projeyi başarıyla tamamladı. Tecrübelerimizi Türk coğrafyasına aktarmaktan onur duyuyoruz.

ergeneajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu