Haber

İngiltere Başbakanı Sunak ve ABD Lideri Biden Kuzey İrlanda’da

Sunak, Biden ile görüşmesinin ardından Twitter hesabından, anlaşmanın 25. yıl dönümünde ABD Başkanını Belfast’ta ağırlamaktan mutluluk duyduğunu paylaştı.

Sunak, “Odak noktam buradaki ve Birleşik Krallık’taki insanlar için daha iyi bir gelecek inşa etmek.” dedi. ifadesini kullandı.

BİDEN’DEN KUZEY İRLANDA HALKINA: “HER ADIMDA YANINIZDAYIZ VE HALA YANINIZDAYIZ”

ABD Lideri Biden da görüşmenin ardından Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Belfast’ta bulunmaktan ve Kuzey İrlanda’ya barış ve refah getiren anlaşmanın 25. yıl dönümünü kutlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Biden, “Kuzey İrlanda’nın muazzam potansiyelini ortaya çıkarmak için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi. ifadesini kullandı.

Hayırlı Cuma Anlaşması’nın bazen ne kadar zor kazanılmış bir barış olduğunun unutulduğuna işaret eden Biden, anlaşmanın dünyanın siyasi ağırlığını değiştirdiğini vurguladı.

ABD Başkanı, “Kuzey İrlanda halkının, yolun her adımında yanınızda olduğumuzu ve olmaya devam ettiğimizi bilmesini istiyorum” dedi. değerlendirmesini yaptı.

HAYIRLI CUMA ANLAŞMASININ 25. YILDÖNÜMÜ

Britanya İmparatorluğu’nun ilk kolonisi olan İrlanda Adası’ndan Britanya İmparatorluğu’nun bir parçası olan Kuzey İrlanda, 1960’lardan 1998’e kadar İngiltere’ye bağlı Katolik ayrılıkçılar ile Protestanlar arasında çatışmalara ve terör olaylarına sahne oldu. 40 yıla yayılan ve “Sorunlar” olarak bilinen yıllarda terör olaylarında 3.500 kişi hayatını kaybetti.

Ada sadece 1998’de imzalanan Hayırlı Cuma Anlaşması ile sakinleşirken, Kuzey İrlanda’da çatışan tarafların ortaklığına dayalı bölgesel bir hükümet kurulması kararlaştırıldı.

“Belfast Anlaşması” olarak da bilinen metinler, bugün Kuzey İrlanda’da yürürlükte olan bölgesel yönetimin temelini oluşturmaktadır.

bornovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu